ANTAIRA DTD-360-0953-T Manuel utilisateur
DTD-360-0953-T
360W Industrial DC to DC Power Booster, 9~36VDC Power Input,
53VDC Power Output, -40°C ~ 75°C
Hardware Manual
Version 1.0
(April 2023)
Antaira Technologies - Industrial Power Booster
DTD-360-0953-T - Hardware Manual - v1.0
© Copyright 2023 Antaira Technologies, LLC
All rights reserved
prior permission is prohibited, except as allowed under the copyright laws.
Trademark Information
respective owners.
Disclaimer
the manual. The information contained is subject to change without prior notice.
FCC Warning
to correct the interference by one or more of the following measures:
●Reorient or relocate the receiving antenna.
●Increase the separation between the equipment and receiver.
●Consult the dealer or an experienced radio/TV technician for help.
to operate the equipment.
Avertissement FCC
interférences par une ou plusieurs des mesures suivantes:
●Réorientez ou déplacez l'antenne de réception.
●Augmentez la distance entre l'équipement et le récepteur.
●Consultez le revendeur ou un technicien radio / TV expérimenté pour obtenir de l'aide.
CE Mark Warning
may be required to take adequate measures.
Avertissement de marque CE
auquel cas l'utilisateur peut être amené à prendre des mesures adéquates.
Industrial DC to DC Power Booster
Industrial Grade DC to DC Power Booster
Hardware Manual
Version 1.0 (April 2023)
The manual supports the following model:
●DTD-360-0953-T
Table of Contents
1 Overview 1
1.1 Product Hardware Features 1
1.2 Package Contents 1
1.3 Safety Precaution 2
2 Hardware Description 3
2.1 Physical Dimensions 3
2.2 Front View Panel 4
2.3 Top View Panel 4
2.4 LED Indicators 5
2.5 Wiring the Power Inputs 5
2.6 Wiring the Power Outputs 6
2.7 Grounding Note 7
3 Mounting Installation 8
3.1 DIN-Rail Mounting 8
3.2 Wall Mounting 9
4 Hardware Installation 11
4.1 Installation Steps 11
4.2 Maintenance and Service 12
4.3 Troubleshooting 12
1 Overview
1.1 Product Hardware Features
Interface and Performance
- Featuring the booster technology from 9~36VDC (up to 55VDC) power input to 53VDC
- Output voltage adjustable (48~55V) via built-in SVR
- Protection: short circuit (Output) / overload (Input)
- Protection: Input / Output reverse polarity protection
- Protection: Input Under Voltage
- LED power indicator (Input / Output)
Power Input
- Power inputs contact interface are on the front
- Support DC power inputs through 3-pin terminal block interface
Power Output
- Support DC power inputs through removable 4-pin terminal block interface
- DC output voltage is adjustable from 48 to 55 VDC by the adjusting knob
Operating Temperature
- DTD-360-0953-T: -40°C to 75°C
Case / Installation
- IP30 protection metal housing
- DIN-Rail and wall-mount design
- Installation in a Pollution Degree 2 industrial environment
- Standalone Installation
1.2 Package Contents
- DTD-360-0953-T
- Quick Installation Guide
- Wall mounting bracket set with screws
1
1.3 Safety Precaution
this hardware manual.
l'installation du câblage seront décrits dans ce manuel du matériel.
Warning Labels
(Shown in Figure 1.1)
Étiquettes d'avertissement
travaillez avec l'appareil. (Illustré à la figure 1.1)
Figure 1.1 - Caution Label
Figure 1.1 - Étiquette de mise en garde
Figure 1.2 - Hot Surface Warning Label
Figure 1.2 - Étiquette d'avertissement de surface chaude
2 Hardware Description
2.1 Physical Dimensions
Figure 2.1, below, shows the physical dimensions of this product series:
(W x D x H) is 30mm x 75mm x 95mm